6 věcí, které jsou poprvé možné jen díky Bitcoinu!

8

Možná už to zní jako klišé, ale pokud bychom měli vybrat jediné slovo, které nejlépe vystihuje Bitcoin, bylo by to “nekontrolovatelný“

Už od počátku internetu se počítačoví odborníci snaží vytvořit bezpečnou a udržitelnou digitální měnu. Jejich úsilí se zdálo býti marné až do chvíle, kdy Satoshi Nakamoto publikoval v roce 2008 bílou listinu (protokol), která hovoří o zavedení Bitcoinu.

Zatímco větší část společnosti má na Bitcoin jednotvárné názory, najdou se i tací jedinci, kteří si najdou čas na důkladné prostudování sítě Bitcoin a Blockchainu. Po té si uvědomí, jaké potencionální a zajímavé dopady by mohla mít na každodenní život tato významná, decentralizovaná a nestálá měna.

Možnosti používání této nové technologie jsou teprve zkoumány, ale protokol Bitcoinu se ukázal být hlavní game-changer (vedoucí hry), který umožňuje uživatelům provádět věci, které se dříve zdály nemyslitelné, nepraktické nebo dokonce nemožné.

Zde je šest věcí, které umožnil Bitcoin vůbec poprvé:

06 bitcoin and laptop

  1. Měna, která existuje pouze v digitálním světě

Tohle je myslím už všem jasné, bohužel kvůli tomu je pro mnohé Bitcoin bezcenný.

Za selhání jiných digitálních měn, jejichž základ existoval také pouze online, může většinou fakt, že byly centralizované a často se shromažďovaly kolem herních komunit. Zato Bitcoin je první zcela decentralizovaná digitální měna.

Existuje mnoho důvodů, které tato vlastnost zapříčiňuje. Hlavní je, že každý má možnost vytvořit peněženku na Bitcoinu, kde může hospodařit se svými penězi, aniž by musel spoléhat na schválení banky nebo vlády, která měnu vydává.

41 bitcoin time

  1. Rychlé a levné mezinárodní převody

Není žádným tajemstvím, že převody peněz přes služby jako je Western Union nebo MoneyGram jsou mnohdy chybné a zdlouhavé. Těmto společnostem často trvá několik dní, než převedou peníze z jednoho konce světa na druhý. Navíc si za vše účtují tučné poplatky.

Ovšem Bitcoin umožňuje komukoliv s přístupem na internet posílat libovolné množství peněz. Ať posíláte bitcoiny kamkoliv na světě, vždy to trvá jenom pár minut a bude účtován pouze zlomek z poplatků, které si účtují výše uvedené společnosti.

51 bitcoin science symbol

  1. Decentralizované smart smlouvy

Pojem smart smlouvy, které mohou být digitálně vytvořeny a ověřeny, existuje už léta. Nyní se ovšem objevily ve zcela novém světle – tváří v tvář Bitcoinu.

 

Projekty jako Ripple a Ethereum přenesly tyto inteligentní (smart) smlouvy v decentralizovaném světě Bitcoinu do centra pozornosti. Jejich budoucnost vypadá opravdu slibně. Vše spolupracuje pomocí technologie Blockchainu.

66 bitcoin accept

  1. Decentralizovaná registrace doménových jmen

Příkladem chytré smlouvy, která funguje pomocí Blockchainu, je možnost registrovat doménová jména mimo pravomoci centralizované skupiny Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) – Internetová skupina pro přidělování jmen a čísel.

Namecoin je v tomto ohledu lídrem, který umožňuje uživatelům zaregistrovat na .bit doménu jména, která nepodléhají předpisům. Hlavní hodnota ve světě decentralizovaných doménových jmen pak spočívá v jejich odolnosti proti internetové cenzuře.

45 bitcoin trolley

5. Černé obchody on-line

Stejně jako pro první uživatele Internetu byly některé úkony prostě tabu, tak i u Bitcoinu chvíli trvalo, než si někdo uvědomil, že převody peněz mohou být provedeny naprosto anonymně a on-line.

Jedním z výsledků bylo, nyní už zaniklé, tržiště s názvem Silk Road. Když FBI překazila tento černý trh, zabavila (a následně vydražila) 27 000 BTC v hodnotě více než 14 miliónů dolarů.

 

93 bitcoin email mobile phone

  1. Mikroplatby, které dávají smysl

Samozřejmě, že mikroplatby existovaly ještě před Bitcoinem. Ovšem představa zaslání částky nižší než jeden dolar, je opravdu směšná. Společnosti vydávající kreditní karty a umožňující převody, jako je například PayPal si často účtují transakční poplatky, které činí mikroplatby naprosto neefektivní.

 

Protože se neustále pracuje na některých transakčních poplatcích pro Bitcoin, je naděje, že digitální měna opravdu umožní lidem efektivně přijmout mikroplatby (nebo dary) pro své služby.

 

Deník Sun Times nedávno experimentoval s přidáním nové platební brány, která přijímala mikroplatby Bitcoinu, výměnou za nové články pro jejich on-line magazín, což vedlo k více než 700 příspěvkům za 24 hodin.

 

Společnost už byla svědkem mnoha posunů z našich tradičních institucí a operací, například přechod z analogového vysílání na digitální. Posun s Bitcoinem je na stejném principu, jde o zdokonalování technologii.

Protože je mnoho inovátorů, kteří neustále zkoumají další možnosti využití Bitcoinu, není pochyb o tom, že již brzy se můžeme těšit na nové a nové seznamy věcí, které bude možné díky digitální měně rozšířit.

 

Share Button