Ani varování vlády nezabrání šíření Bitcoinu ve Vietnamu

Asijské země měly vždy velmi rozdílné názory ohledně kryptoměn a regulací. Thajské devizové předpisy zakázaly převod Bitcoinu do jiných měn. Zatímco Čína a Vietnam zvolili daleko defenzivnější přístup vůči Bitcoinu.

 

Čína

 

V dubnu Čínská centrální banka zakázala finančním institucím zpracování transakcí v BTC. Údajně aby omezila riziko a donutila několik čínských Bitcoinových burz uzavřít veškeré své účty k 15. dubnu. Dokonce i některé převody čínských yuanů (čínská měna) byly na pár dnů pozastaveny. Vše se vrátilo do normálu až o několik týdnů později. BTC China, hlavní čínská Bitcoinová burza s každodením obratem 3 000 BTC, přešla na obchody s Americkým a Hong Kongským dolarem.

 

,,Jako společnost se neustále rozvíjíme. Budeme se snažit i nadále pokračovat a nabízet stále více služeb, které lidem usnadní nakupovat a prodávat BTC. Bez ohledu na to, jak se budou v příštích měsících a letech měnit nařízení a regulace.“ uvedl v dubnu Bobby Lee, výkonný ředitel BTC China.

 

Vietnam

 

Nyní se podíváme níže na jih, do sousední země – Vietnamu. Zde Bitcoin podniky zvolily podobnou strategii. Neberou příliš v potaz nařízení a varování vlády. VBTC je výsledkem spolupráce mezi společnostmi Bitcoin Vietnam Co. Ltd. (společnost, která stála u zrodu Vietnamského Bitcoinu) a Bit2C (izraelská burza). Společnost VBTC spustila svoji burzu teprve na začátku července.

 

Oznámení Vietnamské státní banky bylo učiněno v březnu jen měsíc poté, co banka vydala jiné prohlášení o digitálních měnách. V tomto prohlášení stálo, že jediným oficiálním platidlem v souladu s Ústavou je Vietnamský dong (vietnamská měna). Fakticky obě strany, jak vláda tak Státní banka, prohlásily, že Bitcoin na území státu není považován za prostředek platby. Shodly se také, že Bitcoin představuje hrozbu pro státní kontrolu a místní hospodářství.

 

Pro veřejnost byly tyto regulace zveřejněny 9. července. V té době byla VBTC provozována teprve 3 dny. Od té doby policie musí zakročit proti směně BTC a také proti správcům této burzy. Jedná se už o druhé varování ze strany úřadů. Předchozí proběhlo v dubnu, kdy byly společnosti Bitcoin Vietnam Co. Ltd. i Bit2C upozorněny na nesrovnalosti v jejich obchodních jednání.

 

Nguyen Tran Bao Phuong, výkonná ředitelka VBTC, řekla, že jejich společnost v současné době vyjednává s vietnamskými orgány. Považuje spolupráci s vládou za úspěšnou a doufá, že Bitcoin už brzy nebude spojován s trestnou činností.

 

Dominik Weil, nezávislý konzultant pro firmu Ho Chi Minh, která pracuje pro VBTC, uvedl: ,,Bitcoin je jako digitální zlato.“ Znehodnocení Vietnamského dongu zapříčinilo, že lidé se raději vyhýbají této státní měně. Spousta z nich raději provádí veškeré transakce v amerických dolarech.

 

Kromě takzvané dolarizace vietnamského hospodářství je samozřejmě běžné, že při znehodnocení měny lidé investují do drahých kovů. Nejčastěji nakupují zlato. Například i svatební dary se často dávají v podobě různých klenotů. Tyto ekonomické návyky ještě více znehodnocují vietnamský dong. To ovšem dává další možnosti rozvoje Bitcoinu v místním hospodářství.

 

Bui Huy Kien, zakladatel portálu lamchame.com (portál pro rodiče, který nedávno začal přijímat platby v bitcoinech) nedávno řekl v telefonickém rozhovoru pro vietnamský magazín Thanh Nien:

 

Už kvůli tomu jakým způsobem je vietnamská měna spravována, opravdu nemohu důvěřovat dongu. Není transparentní. Zvyšování nedůvěry v dong, motivuje lidi k používání Bitcoinu.

 

Mateřskou společností VBTC je Bitcoin Vietnam Co. Ltd. Ta se pyšní neustále rostoucí databazí uživatelů. Jejich počet se blíží k 1 800, a to je na trhu teprve od března. Bitcoin si získal pozornost místních lidí, ačkoli společnost jako taková se zatím o Bitcoin příliš nezajímá. I přesto je zde rozsáhlá síť minerů a ostatních nadšenců používajících Bitcoin. (uvedl Dominik Weil)

 

Varování Vietnamské státní banky: ,,Doporučujeme všem organizacím a jednotlivcům, aby se vyhnuli držení, investování nebo provedení jakýchkoliv transakcí spojenými s Bitcoinem či jiné digitální měny. Protože toto držení, obchodování a celkově užití Bitcoinu nebo jíné podobné kryptoměny, představují obrovské riziko a nejsou v souladu s právem uznávány ani chráněny.“ jak je uvedeno v prohlášení, které bylo posláno e-mailem do agentury Bloomberg (zpravodajství ze světa ekonomiky).

I přes toto upozornění podniky Bitcoin neustále usilují o rozvoj technologie ve Vietnamu a poskytují především služby, které považují za spolehlivé a důvěryhodné. Snaží se příliš nenarušovat místní zvyky.

 

Vietnamská státní banka devalvovala (oficiálně oslabila) dong 19. června. Od roku 2004 měna ztratila asi 24% své hodnoty.

 

Le Thao je zakladatel provozovny v Hanoji, která momentálně vyvíjí software pro dotykové kiosky (budky), které mají sloužit digitálním měnám. Uvedl v rozhovoru: ,,Bitcoin má šanci se zakotvit ve Vietnamu.“ řekl, že tato technologie zde jistě zůstane ,,Vietnam totiž nemá jinou možnost než Bitcoin přijmout.“

 

Zdroj: http://cointelegraph.com/

Share Button