Bitcoin

Bitcoin je platební systém, pomocí kterého si mohou lidé navzájem posílat digitální měnu bitcoin (BTC).Byl vytvořen a stále se používá pouze v elektronické podobě. Nikdo ho nemůže ovládnout. Bitcoiny nejsou vytištěny fyzicky, jako třeba dolary nebo koruny. Vyrábí je spousta lidí z celého světa a to pomocí speciální počítačů, které vypočítávají složité matematické funkce. Měna bitcoin má  zkratkou BTC a patří mezi první digitální měnu v naší historii.

Čím se liší od běžných měn?

Pomocí bitcoinů nakupujete věci elektronicky. Funguje to podobně jako dolary, eura nebo koruny, se kterými se obchoduje pouze digitálně. Například když platíte s kreditní kartou, co děláte s penězi, které jste fyzicky také neviděli.

Nicméně nejdůležitější charakteristikou pro Bitcoin je, že je zcela decentralizovaný. Neexistuje žádná instituce, která by sama řídila síť Bitcoin. To vyhovuje většině lidem, protože žádná banka nemůže kontrolovat vaše finance a nemůže vám je jen tak zabavit.

Kdo to vymyslel?

Vývojář softwaru se jmenuje Satoshi Nakamoto. Navrhl Bitcoin a elektronický platební systém založený na matematickém důkazu. Hlavní myšlenkou bylo vytvořit měnu nezávislou na jakémkoliv ústředním orgánu, kterou lze převádět elektronicky a to víceméně okamžitě a s velmi nízkými transakčními poplatky.

Kdo je tiskne?

Nikdo. Tato měna fyzicky neexistuje. Není tištěna centrální bankou, a tak nikdo nestanovuje přísná a nesmyslná pravidla. Centrální banky navíc velmi rády tisknou více peněz, aby pokryly státní dluhy, což zapříčiňuje devalvaci (znehodnocení) měny.

Místo toho je Bitcoin vytvořen digitálně. Vytváří ho skupina lidí, ke které se může kdokoliv připojit, i vy. Bitcoiny se “těží“ pomocí výpočetního výkonu počítačů v distribuované síti. Tato síť rovněž zpracovává uskutečněné transakce této virtuální měny. Díky tomu Bitcoin účinně funguje jako platební síť.

Můžu si vyrobit bitcoinů kolik chci?

To samozřejmě ne. Protokol Bitcoinu – pravidla, která zajišťují, aby Bitcoin fungoval – říkají, že mineři (lidé kteří vyrábí bitcoiny) mohou vytvořit maximálně 21 miliónů bitcoinů (všichni dohromady). Nicméně tato měna může být rozdělena na menší části, tak jako dolar na centy. Nejmenší hodnota je 1/100 000 000 BTC. Je nazývána Satoshi – po zakladateli Bitcoinu.

Jaké jsou jeho vlastnosti?

Bitcoin má několik důležitých vlastností, které jej odlišují od běžných fiat měn (státní měny s nuceným oběhem)

  1. Je decentralizovaný

Síť Bitcoin není ovládána jedním centrálním orgánem. Každný stroj, který těží bitcoiny a zpracovává transakce, tvoří část sítě. Tyto stroje pracují všechny společně. Teoreticky to znamená, že žádný ústřední orgán si nemůže pohrát s měnovou politikou, a tak zapříčinit zhroucení celého systému. Nikdo vám nemůže bitcoiny jen tak vzít – tak jak to udělala Evropská centrální banka na Kypru v roce 2013. Pokud někdo ze součástí sítě přejde do režimu offline, tak to nevadí, protože existuje spousta dalších článků, díky kterým peníze neustále tečou.

  1. Vše je jednoduše nastavitelné

Pokud si chcete v konvenčním bankovním systému jen zařídit běžný účet, musíte překonat několik překážek. Nastavení platby je další Kafkovský úkol, sužovaný byrokracii. Nastavení Bitcoinové adresy zvládete za pár minut, a to bez otázek a žádných poplatků.

  1. Je to anonymní

No trochu … Uživatelé mohou mít více Bitcoinových adres. Tyto adresy nejsou spojeny se jmény či kontaktními a indentifikačními údaji. Nicméně …

  1. Je zcela transparentní

…Bitcoin ukládá informace o každé jednotlivé transakci. Všechny transakce, které kdy proběhly,  jsou zapsány na síti v takové “hlavní knize“, která se nazývá blockchain. Blockchain vám řekne vše.

Pokud používáte veřejnou Bitcoinovou adresu, každý vidí kolik bitcoinů na této adrese máte. Ale nikdo neví, že tato adresa je právě Vaše. Samozřejmě existují opatření, která mohou lidé učinit, aby jejich činnost byla více neprůhledná. Například používat více Bitcoinových adres a nikdy nepřevádět velkou částku bitcoinů na jeden účet.

  1. Transakční poplatky jsou nepatrné

Vaše banka vám může naúčtovat poplatek až 10 liber za mezinárodní převod. To u Bitcoinu není.

  1. Je to rychlé

Ať posíláte peníze kamkoliv, vždy dorazí do několika minut – ihned jakmile Bitcoinová síť zpracuje vaši platbu.

  1. Žádné odmítnuté platby

Pokud jste bitcoiny odeslali, jsou pryč. U kreditních karet se často objevují podvody, kdy nakupující odešle platbu, ale posléze zavolá do banky, aby platba byla navrácena. To s bitcoiny není možné. Bitcoiny lze získat zpátky pouze pokud s tím příjemce souhlasí.

Historie

Bitcoin byl oficiálně spuštěn 3. ledna 2009, tvůrce je známý pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Tento tvůrce ovlivnil především prvotní vývoj Bitcoinu, po roce 2010 se již odmlčel a dalšího vývoje se ujali fanoušci a nadšenci této měny. V roce 2012 vznikla společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu. Vylepšuje určité prvky protokolu a stará se o celkovou propagaci. Díky decentralizaci systému nemá ovšem ani tato společnost nějaké zvláštní pravomoce a přístup k zásahům do Bitcoinové sítě.

Block-Chain

Bitcoin má také svou veřejnou databázi všech uskutečněných transakcí tzv. Block-Chain. Tato databáze zajišťuje maximální transparentnost celému systému, jelikož každý uživatel může zjistit stav jakékoliv peněženky v síťi Bitcoin a tím zjistit, zda-li daná transakce (platba) se opravdu uskutečnila či nikoliv.  Jedná se tedy o jakousi veřejnou účetní knihu.

Podrobnější informace o Blockchainu naleznete v tomto článku.

Peněženka

Existuje velké mnosžtví peněženek pro Bitcoin, ne všechny jsou ale bezproblémové a bezpečné.

Oficiální peněženka Bitcoin-QT  lze stáhnout zdarma na bitcoin.org/en/download

bitcoinqt

Pravděpodobně nejlepší a nejrychlejší peněženka je MultiBit, kterou lze taktéž stáhnout zdarma na multibit.org.
Tato peněženka aktuálně patří k těm nejspolehlivějším, navíc není nutné stahovat velké množství dat z blockchainu jako v případě Bitcoin-QT.
Kompletní návod jak nainstalovat a používat peněženku MultiBit naleznete zde.

multibit

Technická specifikace:

Název digitální měny: Bitcoin
Zkratka měny:: BTC
Mining algoritmus: Sha-256
Cena:: 12.000 Kč (aktuální kurz bitcoinu)
Tvorba bloku: 10 minut
Odměna za vytěžený blok: 25 LTC
Snížení odměny: každé 4 roky

Konečný počet bitcoinů v oběhu je 21,000,000 jednotek.

Bitcoin je dělitelný na 8 desetiných míst, nejmenší jednotka, tedy 0.00000001 BTC se označuje jako 1 Satoshi.

Těžba:

Bitcoin se těží pomocí SHA -256 algoritmu.

Vývoj Hash Rate za posledních 9 měsíců:

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*