Cena Bitcoinu je na dně kvůli jednorázové nabídce 26 000 BTC

Na burze Bitstamp se v pondělí prodával jeden Bitcoin za 300 dolarů. Zdá se, že už hodnota narazila na tvrdé dno. Poté co si kupující rozebrali bitcoiny v hodnotě 7,8 miliónů dolarů, by už konečně mohlo skončit nepředvídatelné období, kterým si kurz Bitcoinu v poslední době procházel.

cena bitcoinu

V neděli cena Bitcoinu klesla pod 18-ti měsíční průměrnou kupní hodnotu 337,60 dolarů. To samozřejmě vyvolalo ještě větší nejistotu obchodníků na trhu. Později v časných ranních hodinách v pondělí v Asii byla vydána žádost prodat 26 000 BTC za cenu 300 dolarů. Nabídka byla zveřejněna na burze Bitstamp. Způsobilo to dočasné ustálení kolísavé ceny a snížilo nabídku a poptávku na ostatních čtyřech burzách, dle Indexu ceny BTC podle CoinDesk (Bitcoin Price Index – BPI).

 

Když nastalo ráno i v Evropě, (časový posun) byla už celá nabídka vyprodána. Index ceny BTC skočil až k 320 dolarům.

 

,,Ve chvíli kdy přišel prodejní pokyn na Bitstamp – prodat 26 000 BTC, cena klesla z 317 dolarů na 300 během dvou vteřin. Hned potom, co jsem si něco nakoupil, byl blok zrušen.“

řekl Adam O’Brien, generální ředitel společnosti BTC Solutions, poskytovatel výměn ATM a poradenských obchodních služeb ohledně Bitcoinu.

 

Taktiky investorů

 

Generální ředitel O’Brien také řekl, že pondělní bezprecedentní nabídka bitcoinů na Bitstamp byla s největší pravděpodobností záležitost jediného investora, který se uměle snažil snížit cenu BTC, aby je pak mohl zpětně odkoupit za tuto nižší cenu. Cena mohla klesnout až na 200 dolarů.

 

Namísto toho se kupující hrnuli na jedinečnou nabídku. Pro účastníky na trhu současná nestálost naskytla vítanou příležitost, aby si vydělali velkou sumu peněz, tím že obchodují s Bitcoinem ve velkých objemech. Možností je buď přímé obchodování s bitcoiny nebo pobírání poplatků za zprostředkování obchodů či spekulativní poradenství o kurzu BTC.

 

S touto nabídkou a s navýšením např. 0,3% denně, kupující a prodávající mohou získat okamžitý zisk z obchodování. A to až osmkrát vyšší než jejich nominální investice. V období jednoho týdne, jak cena kolísala z vysoké hodnoty 384 dolarů na minimum 290 dolarů dle BPI, se zmenšil i celkový objem výměn. Obchodníci začali obchodovat i na mimoburzovních místech a s různými regionálními partnery, s různorodou poptávkou a nabídkou. To umožňuje obchodníkům srovnávat celkové dopady poklesu Bitcoinu na tržní kapitalizaci.

 

Právě teď je jedním z největších mimoburzovních obchodníků Heinrich Vollmer. Obchodník se sídlem v Londýně, který nabízí obchodníkům nákup 10 a více bitcoinů a 8% prémii k průměrné ceně BTC z průběhu minulého měsíce.

 

Heinrich Vollmer řekl, že objemy jeho obchodů vzrostly v důsledku nejistých podmínek u hodnoty Bitcoinu. V období od 29. září do 4. října Heinrichův obrat činil 4 210 BTC. S bitcoiny obchodoval za bezkonkurenční ceny. Jednalo se o nejlepší nabídku na trhu Bitcoinu po celém světě.

 

V neděli 5. října Heinrich Vollmer koupil přes 1 300 BTC. Nakoupil je jak od individuálních prodejců, tak i od zámořských minerů a tří vrchních čínských burz. Chtěl docílit rychlé likvidity a pokrýt tak vzniklé náklady.

Vollmer dodal, že minulý týden to bylo poprvé, kdy se během sedmi dnů objem nákupů dostal přes 1000 mincí.

 

,,Nárůst objemu mimoburzovních obchodů se zvýšil především v neděli.“

řekl Ron Hose, generální ředitel společnosti Coins.ph, burzy a služby poskytující peněženky na Filipínách, která právě otevřela pobočku i v Thajsku.

 

Převedení bitcoinů

 

Ron Hose vysvětlil, že pro mnoho Asiatů, kteří pracují v zahraničí a posílají peníze domů, Bitcoin roste v popularitě. Až dosud někteří lidé zaplatili obrovské částky za převod peněz ze zahraničí, když používali služby např. Western Union. Bitcoin zbavuje občany těchto poplatků, vysvětlil Hose.

 

Trpíme nedostatkem poskytovatelů finančních služeb otevřených o víkendu na domácím trhu. Služby mimoburzovních obchodů by měly apelovat na tyto nedostatky, řekl Hose. Díky tomu že cena nadále klesá, klesají i objemy obchodů na burze. Mnoho kupujících a prodávajících dává přednost mimoburzovním transakcím a obchodníkům. Ostatně tak jako Heinrich Vollmer – pracuje na základě sítě peer-to-peer.

 

V posledních sedmi dnech se hodnota transakcí pohybovala okolo 30 000 BTC za den, podle údajů poskytnutých společností Bitcoinity (pracuje dle svých vlastních údajů). Jedná se pouze o asi polovinu celkového objemu, který obdrželi ve svých nejúspěšnějších dnech a znamená to návrat k objemům se kterými se obchodovalo v letních měsících.

 

Vollmer očekává, že cena Bitcoinu začne brzy stoupat a poukazuje na to, že jeho prémie (8%) nabízí klientům stabilnější kurz. Říká, že dává šanci zákazníkům, kteří si nejsou jisti kurzem Bitcoinu a nabízí jim spravedlivější příležitost se později dostat ‚ven‘.

 

,,Budu pokračovat v nákupu bitcoinů. Také naše prémie 8% nad aktuální kurz stále platí,“ napsal Vollmer v e-mailu. ,,A proč? Protože vidím, že cena Bitcoinu se brzy změní.“

 

Dodatek: Čtenáři by si měli být vědomi, že obchodní objemy mimoburzovních obchodů nejsou podloženy oficiálními čísly. Obchodování na mimoburzovních místech je sice potenciálně výnosnější, ale také více rizikové.

 

Zdroj: http://www.coindesk.com/

Share Button