Co je Blockchain?

Blockchain je databáze veřejně zobrazující každou transakci, která se uskutečnila v síti Bitcoin (či jiné digitální měny).

Pomocí této databáze má každý uživatel možnost zjistit, jaká částka bitcoinů náleží konkrétní adrese.  Blockchain se skládá z několika bloků (blockchain = řetěz bloků). Blok je soubor, jenž je trvale zaznamenán na síti Bitcoin a který obsahuje informace o již proběhlých trasakcích. Každý blok, který je těžen, je uzavřen pomocí hashe. Bitcoin používá hash algoritmus SHA-256. Blok je platný pouze pokud má nízký hash.

Řetěz bloků má počáteční bod, který je známý jako Genesis blok (počáteční blok  sítě Bitcoin). Není možné upravovat data v bloku, který je součástí řetězce už delší dobu, protože by bylo nutné změnit také údaje v následujících blocích. Vzhledem k těmto vlastnostem, je téměř nemožné dosáhnout double-spendingu BTC.

Délka řetězu je vypočtena na základě celkové složitosti řetězu, nikoliv na celkovém počtu obsažených bloků. Pokračování řetězu je platné pouze v případě, že obsahuje informace i o bývalých vazbách řetězu a řetěz začíná od Genesis bloku.

 

Forks (Vidlice)

V řetězci je jediná cesta zpátky ke Genesis bloku (počáteční blok). Nicméně řetězce mohou být rozděleny mnoha způsoby. Výsledku se říká “fork“ (vidlice). Je běžné narazit na více vidlic u jednoho bloku. Občas se stává, že jsou vytvořeny 2 různé bloky jen pár sekund po sobě, které jsou oba připojeny na 1 předchozí blok. Záleží poté na který z těchto bloků navážou další bloky. Ten blok, na který navazuje následující nejdelší řetězec se stává hlavním řetězcem, ostatní bloky jsou tzv. „orphaned“, tedy neplatné vedlejší bloky.

Když k tomu dojde, ostatní nody většinou udržují budování Blockchainů (řetězců) od jejich prvního obdrženého bloku. Pokud pokračuje jen jeden ze dvou bloků, z řetězce se stává “hlavní řetězec“ díky jeho větší délce. Bloky, které nejsou součastí hlavního blockchainu, nejsou používány. Ostatní nesouvislé bloky jsou tzv. „orphaned“ (nesouvislý) a transakce obsažené v tomto bloku nejsou platné, navíc ani miner, který vytěží takový blok, nedostává za něj odměnu.

 

Transakce

Transakce je „přenos hodnot zůstatků“ mezi Bitcoin peněženkami. Peněženka má tajnou informaci, známou jako seed (semínko) neboli soukromý klíč, který je nutný k podpisu transakce a tedy k možnosti přesunutí bitcoinů z jedné adresy na druhou.

Podpis navíc zabezpečí to, aby transakce nemohla být deformována a to od doby jejího vydání (potvrzení). Všechny Bitcoin transakce jsou přenášeny mezi uživateli, a systém je většinou potvrdí už do 10 minut.

 

Mining (těžba)

Proces těžby (tzv. mining) na síti Bitcoin je distribuovaný systémem, jenž se využívá k ověření čekajících transakcí, které byly přidány do Blockchainu. Realizuje se to podle chronologického zařazení v blockchainu.

Aby bylo možné definovat transakci, musí být zobrazena v bloku, který dodržuje přísná šifrovací pravidla. Celá síť musí dodržovat tato pravidla. Jejich hlavním úkolem je zabránit změnám v již naformovaných blocích. Změny v těchto blocích by totiž mohly vést až ke zrušení následujícíh bloků.

Navíc těžba vytváří něco jako konkurenční loterii. Brání tak jednotlivcům v úspěšném přidávání bloků do řetězce (blockchainu). Díky tomu nikdo (jako jednotlivec) není schopen kontrolovat, co je uvnitř blockchainu nebo nahrazovat kousky blockchainů, tak aby odpovídali něčím požadavkům nebo pracovali v osobní prospěch.

 

Share Button