Další den zúčtování pro černý trh – zabaveno je mnoho domén!

Nejméně 400 webových domén s černými trhy bylo zabaveno a 17 podezřelých bylo zatčeno v souvislosti s operací Onymous. Je to důsledek globálního boje proti kyberkriminalitě.

Za posledních 24 hodin bylo v Americe i Evropě pozastaveno mnoho vysoce postavených černých tržišť, nejvíce proslulé Silk Road 2.0. Evropská soudní unie pro spolupráci (známá také jako Eurojust) ohlásila 7. listopadu, že dosud bylo zabaveno 414 webových domén, kvůli podezření ze spolupráce s černým trhem. Vše probíhá pod označením ‚Operace Onymous‘.

Zabavené stránky byly přístupné prostřednictvím sítě Tor. Při vyšetřování bylo zjištěno, že právě tato síť nebyla dostatečně chráněna, a tak pro donucovací orgány nebyl problém se na síť napojit a pomocí dosud nezveřejněného mechanismu dopátrat pachatele.

DeepDotWeb informoval, že počet zadržených černých tržišť bude i nadále stoupat. Očekává se, že se mezi nimi objeví i některé velmi známé společnosti. Nedávný zásah postihl mimo jiné i CannabisRoad, Blue Sky, Cloud9 a Hydra. Další trhy, jako například Agora, Middle Earth nebo Evolution, zůstávají v době zveřejnění této zprávy nedotčeny.

Troels Oerting, vedoucí Evropského centra pro boj proti kyberkriminalitě (EC3), řekl, že poměrně rozšířené přesvědčení, že černá tržiště se vzdala a neusilují o vymáhání práva, je falešné:

„Teď je pravá chvíle na to, ukázat že černý trh není neviditelný ani nedotknutelný. Zločinci sice mohou před námi utíkat, ale nikdy se neschovají. Naše práce nadále pokračuje.“

Údajní prodejci zatčeni ve Velké Británii a Irsku

Příslušné orgány zveřejnily řadu zatčení v souvislosti s operací Onymous. Blake Benthall, vývojář softwaru San Francisco a provozovatel Silk Road 2.0, je jedním z nejméně půl tuctu osob, které byly zadrženy.

Podle zprávy z Ars Techina B. Benthall údajně uznal svoji roli v Silk Road 2.0. Přímo před soudem v San Franciscu se prý přiznal k řízení stránky. Je považován za jednu z klíčových a nejnebezpečnějších osob a tak je držen ve vazbě bez možnosti kauce.

Národní agentura pro zločin ve Velké Británii (NCA) vydala 7. listopadu prohlášení, kde oznamuje, že se jim podařilo zatknout šest lidí z celé země. Jednotlivci pocházející z Walesu, Lincolnshire a Liverpoolu byli zatčeni v souvislosti s vyšetřováním.

Zástupce ředitele NCA Roy McComb řekl, že zatýkání v tomto týdnu bylo součástí širšího úsilí, které začalo především po odstavení trhu Silk Road v loňském roce.

„Celá operace může trvat ještě dlouho. Vyšetřování bude stát spoustu úsilí a cílem je co nejdříve zahájit trestní řízení. Vše směřuje k identifikaci a stíhání lidí přistižených při prodeji drog a spáchání závažné trestné činnosti spojené s užitím černého trhu“ vysvětlil.

Součástí operace bylo také zatknutí dvou lidí v Irsku. Zároveň byly zabaveny bitcoiny v hodnotě 2 miliónů eur a také narkotika jako LSD a extáze.

Podle Belfast Telegraph vyšetřování v Irsku stále probíhá. Bitcoiny zadržených byly zabaveny donucovacími orgány.

Některé stránky nadále fungují

Operace stále probíhá a zatím není zcela jasné, jaké jsou další plány. Příspěvky účastníků černých tržišť na webu jsou nyní plné úzkosti a plné otázek. Jedna z nejčastějších je: Jak se podařilo donucovacích orgánům napadnout síť Tor?

Mnoho úředníků kteří spolupracují na operaci Onymous řeklo, že zločinci, kteří používají sítě Tor, by rozhodně měli být opatrní při užívání systému. Uživatelé sítě Tor využívají možnost přenášet data prostřednictvím celosvětové sítě distribuovaných serverů. Díky tomu efektivně míchají svoji online stopu.

Troels Oerting z EC3 řekl Andymu Greenbergerovi, že přesný způsob jak napadanout síť Tor „je něco, co si pochopitelně chceme nechat pro sebe“.

„Způsob jakým to provádíme, nemůžeme sdílet s celým světem, abychom ho mohli využít znovu a znovu,“ pokračoval.

Pokud jde o stránky, které zůstávají funkční, někteří odborníci se domnívají, že hostingové služby webů, které jsou stále v provozu a podporují černý trh, mohou být mimo dosah evropské a americké jurisdikce.

CoinDesk stále sleduje tento rozvíjející se příběh a my také.

Zdroj: http://www.coindesk.com/

Share Button