Měli by lidé věřit hostovaným peněženkám?

V začátcích bitconu neexistovalo mnoho možností, jak ukládat BTC. K uchování měny si uživatelé museli stáhnout klienta Bitcoin-QT. Tato platforma nabízela uživateli požadovanou jistotu s možností vedení offline zašifrovaného klienta pryč od zvědavých očí pátrajících po soukromých klíčích. V posledních několika letech se ale bitcoin přesunul ze stolních počítačů na mobilní peněženky a webové služby a mnoho hostovaných peněženek, jak se nazývají, je spravováno třetími stranami.

Uživatelé, kteří se spoléhají na hostované peněženky, jsou v podstatě závislí na důvěře v třetí stranu, která jejich měnu spravuje. Nicméně tyto peněženky se liší. Uživatelé si musí proto položit otázku: „Mohu důvěřovat konkrétnímu poskytovateli, že správně uloží můj bitcoin?“

Will O’Brien, generální ředitel BitGo, pro CoinDesk řekl:

„Až se bitcoin stane běžně používaným, spotřebitelé budou důvěřovat, že poskytovatelé peněženek ochrání jejich finanční prostředky. Ale důvěra by neměla být slepá víra.“

Otřesená očekávání

Jeden z důvodů zdravého skepticismu v Bitconové komunitě vůči hostovaným peněženkám je kvůli minulým kolapsům důvěryhodnosti některých poskytovatelů.

Mt. Gox – jednoznačný případ postupného úpadku znamenal, že uživatelé nemohli vybrat bitcoin ze svých peněženek. V únoru 2014 došlo k celkovému zhroucení burzy a ztrátě všech uložených finančních prostředků. Minulý rok hackeři napadli službu Inputs.io a odcizili BTC v celkové hodnotě přes 1,2 milionů dolarů.

Kent Liu, spoluzakladatel Purse.io, řekl:

„Slyšel jsem uživatele, jak říkají, že se správou BTC spíše než sobě věří externím společnostem. To samé přece dělají banky s našimi penězi a nikdo si nestěžuje.“

„Pokud se uživatel/ka rozhodne pro hostovanou peněženku, bezpečnostní odpovědnost přenáší na poskytovatele služby“

Nicméně se domnívá, že případy jako Mt. Gox poskytnou uživatelům dobrý důvod, proč dbát na důvěryhodnost peněženek. Mezi dvě hlavní zranitelnosti patří: Hacking – centralizované systémy jsou častěji napadnutelné a kráděž/nedbalost služby.

Na vyšší úroveň

Dobrou zprávou je, že existují firmy tlačící bitcoinové peněženky na novou úroven a přehodnocují, co přesně peněženka je.

O‘ Brien řekl:

„S vícenásobným zabezpečením eliminujete jediné slabé místo, protože klíče mohou být rozděleny mezi více institucemi.“

BitGo v poslední době získal od investorů 12M dolarů na vývoj vícenásobného zabezpečení peněženek. Zvyší se tím kontrola a zabezpečení – něco, co v budoucnu budou moci požadovat uživatelé od zprostředkovatelů.

Obchodní model BitGo se zaměřuje na poskytování vylepšeného zabezpečení a opravných možností; tuto technologii chce prodávat dalším společnostem hledajícím výkonné a bezpečné řešení.

Rostoucí možnosti

Dnes si můžete vybrat z velké nabídky peněženek; web Bitcoin.org nabízí doporučení různých platforem. Lidé již nejsou vázáni na QT klienta. Pro uživatele je to významné osvobozující rozhodnutí.  Jednou z věcí, kterou by měli lidé při výběru peněženky zvážit je, zda chtějí nebo nechtějí mít kontrolu nad adresami soukromých klíčů. Rozhodnutí by mělo také záviset na tom, zda ji budou používat na spoření nebo běžné výdaje.

„Používáme systém podobný Coinbase: malou hostovanou peněženku a velkou „cold“ peněženku určenou k malým výdajům“,

dodal Liu.

Uvedení na trh umožní za BTC nakupovat na Amazon a hradit e-reklamy se slevou. Liu dále řekl, že online nebo „horká“ peněženka je ideální v situacích, kdy probíhají neustálé transakce – toho využívá mnoho společností k zajištění volně dostupných prostředků určeným ke transakcím, zatímco je většina finančních prostředků v bezpečí offline nebo cold peněženky. Cold peněženky jsou podobné spořícím účtům, horké běžným.

Klíčové jsou soukromé klíče

Do budoucna mohou být peněženky nejvýznamnějších uživatelů chráněny kontrolou soukromých klíčů bez ohledu na to, jestli je hostovaná nebo ne.

Johann Barbie, spoluzakladatel SMS peněženky 37Coins, řekl:

„Každý uživatel může chránit své finance kryptografií veřejného klíče a transakce pouze schválit soukromým klíčem.“

V podstatě může být zkreslující nazývat 37Coins jako Wallet company“, když Barbie vysvětlil, co přesně firma dělá:

„Zajišťujeme službu, která zabezpečuje transakce technologií vícenásobného podpisu a sekundárního ověření. Jeden klíč zůstává uživateli, druhý má 37Coins a třetí je zálohován u právního subjektu.“

Zní to jako ideální situace, kterou ocení zejména zkušení uživatelé. Problém je, že noví bitcoineři s touto technologii nedrží krok.

V těchto případech bude uživatelům jedno, zda mají/nemají klíče pod kontrolou a jestli transakce probíhají „on-blockchain nebo off-blockchain.“, což je samo o sobě diskutabilní téma. Blockchain.info je společnost, která neukládá soukromé klíče a nyní má přes 2 miliony uživatelů.

Jaron Lukasiewicz, generální ředitel společnosti Coinsettler, řekl, že jeho společnost vyvinula na koleni kromě dalších bezpečnostních řešení i technologii cold uložišť a manuálních výpisů.  Věří, že je důležité nalézt řešení, které bude uživatelům nejvíce vyhovovat. Orientace na zákazníky je dobrý začátek.

Ti, kteří disponují větším obnosem BTC musí nalézt jinou možnost nebo najít někoho, kdo jim nabídne optimální řešení.

„Poskytované služby se liší a nejlepší způsob, jak si vybrat tu správnou, je přečíst si materiály zprostředkovatele a porozumět jim.“, řekl Lukasiewicz a dodal:

„Důvěra se vytvoří až technologie odpovídá lidem, kteří ji využívají.“

Share Button