Největší Švýcarská univerzita testuje bezdotykové platby s Bitcoinem

Švýcarská univerzita v Curychu testuje systém navržený studenty. V rámci dvoutýdenní zkoušky lze v univerzitní jídelně platit bitcoiny.

 

Projekt se nazývá CoinBlesk. Jedná se o mobilní platby využívající obousměrnou technologii NFC (Near Field Communication). Vše bylo vyvinuto v rámci studentského projektu. Cílem bylo vytvořit nástroj pro zpřístupnění platby s bitcoiny.

Studenti budou mít možnost si své “CoinBlesk peněženky“ nastavit online nebo na novém Bitcoin bankomatu, který bude na univerzitě nainstalován.

 

V rozhovoru popsal profesor Dr. Burkhard Stiller, který fungoval jako poradce projektu,  jak tyto dvě možnosti budou spolupracovat na akademické půdě.

,,Bitcoin bankomat vše zjednodušuje lidem, kteří jsou ochotní vyzkoušet platit s NFC technologii, protože mohou provádět transakce na místě.“

 

Bitcoin bankomat, který byl vyroben společností BitAccess, bude provozován makléřskou firmou SBEX sídlící ve Švýcarsku. Bude instalována v blízkosti univerzitní Menzy – UZH Binzmuhle (název univerzity v Curychu), která bude přijímat platby a jako odměnu žádá pouze propagaci.

 

Studentskému projektu se bude dařit

 

Momentálně probíhá formální zahájení, ovšem CoinBlesk je výsledkem práce několika měsíčního úsilí devítičlenné skupiny. Skládala se jak ze studentů fakulty tak i přímo jejich zaměstnanců.

Kromě Dr. Stillera, také Dr. Thomas Bocek spolupracoval jako koordinátor a vývojář projektu. V rozhovoru pro CoinDesk Bocek řekl, že projekt vycházel z jeho přednášky z roku 2013. Tehdy nabídl řešení problému ohledně systému Bitcoin plateb, tak aby pokladní mohl ihned zkontrolovat žádost kupujícího o platbu.

Nicméně uznal, že to byli hlavně tři dobře namotivovaní studenti, kteří pomohli nápadu kupředu, a vše nakonec převedli do projektu.

 

Dr. Bocek řekl, že původní testování NFC se zdálo býti obtížné a nerealizovatelné. Ale díky zavedení Google technologie – napodobení hostitelské karty, dali lidé z týmu vše potřebné dohromady, aby mohli realizovat své představy.

Dodal:

,,Tato aplikace byla testována v únoru 2014, ale v té době mělo jen málo přístrojů Google nainstalovaný Android 4.4. Tento test byl pro nás ale opravdu poučný. Zjistili jsme, že se musíme zaměřit na další práce v následujících oblastech: Zlepšení plateb NFC a zlepšení uživatelského rozhraní.“

 

Výsledný produkt má za cíl poskytnout snadnější a lepší zkušenosti s point-of-sale (POS = reklamní programy) pro spotřebitele i obchodníky. Navíc díky tomu že využívá NFC, jen jedna strana musí být připojena k internetu, aby transakce mohla proběhnout. Podrobnější přehled o tom, jak služba funguje lze nalézt na oficiálních stránkách projektu.

 

Vstup na opravdový trh je pro studenty zajímavým zážitkem, zároveň projekt lze považovat za největší úspěch pro společnost SBEX sídlící v Ženevě.

Firma SBEX nedávno obdržela pozitivní zprávu od úřadu, který dohlíží na finanční trh. Šlo o schválení instalace několika Bitcoin bankomatů.

 

Romain Braud, ředitel rozvoje obchodu společnosti SBEX, řekl pro CoinDesk, že projekt se těší podpoře od univerzity. Společnost využila jedinečné nabídky rozšířit se na více institucí. Důležitým úkolem je také dostat Bitcoin do povědomí více lidí.

 

Zmiňuje, že byl velice ohromen jak univerzitou tak i jejími studenty. Romain Braud řekl:

 

,,Udělali jsme výjimečnou dohodu, protože věříme, že jde o skvělý projekt. Doufáme, že se třeba v budoucnu rozšíří na všechny univerzity ve Švýcarsku.“

 

Ačkoli R. Braud potvrdil, že zatím neexistují žádné konkrétní plány, věří, že roste iniciativa univerzity. Jednání s univerzitou stále probíhají.

 

Share Button