Proč používat Bitcoin?

Bitcoin je poměrně nová forma měny. Už teď je ovšem jisté, že pořádný ‚Bitcoinový boom‘ teprve přijde. Spousta lidí ještě moc nechápe, proč by se měli vůbec o Bitcoin zajímat a začít ho používat.

 

A proč ho tedy začít používat? Zde máte 10 dobrých důvodů, proč stojí za to, si najít čas a co nejdříve se do této digitální měny zapojit.

 

  1. Je to rychlé

Když platíte šekem z jedné banky do druhé, tuto platbu si banka často pár dní podrží. Musí totiž zjistit, zda máte peněžní prostředky opravdu k dispozici. Stejně tak i mezinárodní bankovní převody trvají poměrně dlouhou dobu. Oproti tomu Bitcoinové transakce jsou obecně mnohem rychlejší.

Transakce mohou proběhnout okamžitě – jsou to takzvané transakce bez potvrzení (zero-confirmation). Ty lze využít, pokud je obchodník ochoten přijmout určité riziko. Pokud není a požaduje transakci potvrdit, mohou převody a potvrzení trvat asi 10 minut. Je to pořád mnohem rychlejší než jakékoli mezibankovní převody.

 

  1. Je to levné

Přemýšlíte právě nad tím, že vaše transakce mohou být také okamžité? Ano, máte pravdu, ale banka si za to vždycky něco účtuje. Buď to za to platíte něco navíc vy anebo váš obchodník. Bitcoin transakční poplatky jsou minimální nebo úplně zdarma.

 

  1. Ústřední vláda nemůže Bitcoin jen tak zabavit

Vzpomínáte, co se stalo na Kypru v březnu 2013? Centrální banka se rozhodla, že zabaví všechny nepojištěné vklady vyšší než 100 000 dolarů. Peníze chtěla využít na svou rekapitalizaci, což samozřejmě způsobilo obrovské nepokoje mezi obyvateli. Původně tvrdila, že určité procento z těchto nepojištěných vkladů půjde na pomoc rodinám. Taková situace vůbec u Bitcoinu nemůže nastat. Tato měna je decentralizovaná, takže žádný centrální orgán nad ní nemůže převzít kontrolu. Žádná banka vám bitcoiny nezmrazí. Pro ty z vás, kteří už mají plné zuby tradičních bankovních systémů a dávno už k nim ztratili důvěru, je toto jistě velká výhoda Bitcoinu.

 

  1. Už žádné odmítnuté platby

Jakmile bitcoiny jednou odešlete, jsou pryč. Člověk, který poslal bitcoiny, je nemůže získat zpět bez souhlasu příjemce. To zabraňuje spáchat podvod, který často vidíme u kreditních karet. Tito podvodníci si něco objednají, provedou platbu a posléze kontaktují společnost kreditní karty, aby platbu odmítla. Tak zvrátí odeslání peněz.

 

  1. Nikdo nemůže ukrást vaše informace od obchodníků

To je jedna z největších výhod. Většina online nákupů je prováděna prostřednictvím kreditních karet. Ale v roce 1920-30, kdy se objevili první předchůdci kreditních karet, internet ještě vůbec neexistoval. Karty neměly sloužit k on-line nákupům a už vůbec nebylo v plánu, že budou tak nebezpečné. Pokud nakupujete on-line, do webového formuláře musíte zadat všechny vaše tajné informace (číslo kreditní karty, datum vypršení platnosti a počet CSV).

Je těžké si představit nebezpečnější způsob online nakupování. Toto je totiž jeden z důvodů, proč je stále více karet odcizeno. Bitcoin transakce však nevyžadují, abyste se vzdali jakékoli soukromé informace. Místo toho používají dva klíče: veřejný klíč a soukromý klíč. Každý může vidět váš veřejný klíč (je to vlastně i vaše Bitcoinová adresa), ale váš soukromý klíč je samozřejmě tajný. Když odešlete bitcoiny, můžete si svoji transakci označit kombinací vašeho veřejného a soukromého klíče, pomocí matematické funkce. Tím se vytvoří certifikát, který dokazuje, že transakce pochází od vás. Jste tedy v naprostém bezpečí, ovšem pokud vás tedy nezačnou napadat hlouposti, jako třeba zveřejnit svůj soukromý klíč na internetu nebo jinde.

 

  1. Bitcoin není inflační

Velký problém fiat měn (oficiální měny států) je, že vlády mohou tisknout peníze, jak se jim zlíbí. A taky že to často dělají. Třeba pokud nemají dostatek financí na splacení státního dluhu. V případě, že ekonomika pokulhává, vláda jednoduše vytiskne nové peníze a vypustí je do oběhu. To ovšem způsobuje, že hodnota měny razantně klesá. Kdyby se vláda rozhodla například zdvojnásobit počet peněz, znamenalo by to, že vše co předtím stálo 1 Kč nyní bude stát 2 Kč. Někdo, kdo prodával čokoládu za 10 Kč, ji bude muset zdražit na 20 Kč, protože by koruna měla najednou jen polovinu své hodnoty. Tento jev se nazývá inflace. Způsobuje to, že se ceny zboží a služeb zvyšují. Je velmi obtížné inflaci řídit. Bitcoin má už teď stanovenou svojí maximální hranici počtu vydaných mincí. V oběhu bude vždy jen 21 miliónů BTC. To znamená, že počet bitcoinů nemůže růst a tedy nemá problém s inflací. Ve světě Bitcoinu je daleko pravděpodobnější deflace, kdy cena zboží a služeb klesá.

 

  1. Budete v takovém soukromí, jaké si budete přát

Někdy nechceme, aby lidé věděli, co jsme si koupili. Bitcoin je v tomto ohledu relativně soukromá měna. Na jedné straně je trasparentní – díky blockchainu (viz článek Co je to Blockchain?) –  každý ví, kolik má jaká adresa bitcoinů. Vidí, odkud transakce přišly a kam je kdo poslal. Na druhou stranu, na rozdíl od běžných bankovních účtů, nikdo neví, kdo vůbec vlastní danou Bitcoin adresu. Je to jako mít peněženku s průhledným pouzdrem, ale nikdo neví komu peněženka patří. Každý se může podívat dovnitř, ale nikdo neví čí je. Nicméně, je třeba zdůraznit, že lidé, kteří používají bitcoiny jinak než by měli (jako třeba používání stejné Bitcoinové adresy nebo kombinovat mince z různých adres), riskují, protože je velmi jednoduché je odhalit.

 

  1. Nemusíte nikomu věřit

V konvenčním bankovním systému, musíte věřit lidem, aby správně zpracovali vaše peníze na cestě. Musíte věřit bance. Musíte věřit také třetí straně, která se například stará o bankomaty. I každému obchodníkovi musíte důvěřovat. Tyto organizace po vás totiž požadují citlivé informace. Ovšem Bitcoin je zcela decentralizovaný, a tak nemusíte věřit nikomu. Odeslaná transakce je digitálně podepsaná a bezpečná. Neznámý miner transakci ověří a pak je platba dokončena. Obchodník ani nemusí vědět kdo jste, pokud si to sami nepřejete.

 

  1. Vše vlastníte vy

Neexistuje žádný jiný elektronický pokladní systém, ve kterém by váš účet nebyl ve vlastnictví někoho jiného. Podívejme se třeba na PayPal. Pokud se společnost rozhodne z nějakého důvodu, že váš účet byl zneužíván, má pravomoc zmrazit všechny peníze na účtu. A to dokonce bez předchozí domluvy s vámi. Na vás pak zůstává zařizování všeho, co je zapotřebí, abyste své finance mohli dostat nazpátek. U Bitcoinu, vlastníte svůj soukromý klíč a odpovídající veřejný klíč, který tvoří vaši Bitcoinovou adresu. Nikdo vám nemůže bitcoiny jen tak vzít (pokud o ně nepřijdete vlastní činností).

 

  1. Můžete si vytvářet své vlastní peníze

I přes úžasné pokroky domácích tiskáren a všech technologii s tiskem spojených, většina národních vlád nevidí rádo, když si lidé vyrábí peníze doma. Nicméně Bitcoin tohle podporuje. Pokud chcete, můžete si bitcoiny samozřejmě koupit na volném trhu, ale můžete si je také těžit sami doma. Stačí mít pouze PC s dostatkem výpočetního výkonu. Pro začátek musíte počítat s určitou investicí do zařízení a elektrické energie. Pro těžbu musíte zařízení nechat zapnuté, i když odcházíte. Ale zase kdo by nechtěl počítač, který vám bude vydělávat peníze, zatímco vy spíte?

Share Button