5 amerických států je připraveno podpořit internetovou měnu Bitcoin

Kvůli nedávné kritice New Yorku a jeho navrhovaným změnám pro Bitcoinové podniky, nyní mnoho odpůrců nepochybně doufá, že stát a jeho regulační orgány během prodlouženého jednacího období ještě návrh zákona změní.

Konec konců pokud by byl New Yorkský návrh (tzv. BitLicense) schválen, mohl by mít vliv na formování dalších regulací bitcoinu ve Spojených státech. To nedávno v rozhovoru s CoinDesk zdůraznil Ben Lawsky, dozorce Oddělení finančních služeb v New Yorku (New York Department of Financial Services).

Silní odpůrci tohoto zákona a jeho kontroverzního ustanovení, očekávají další pozitivnější změny. Spoléhají zároveň na možnost, že jiné americké státy představí svůj rámec, který se pro průmysl Bitcoinu a jeho zájmy ukáže lákavější.

Schopnost států regulovat a schvalovat zákony je to, co činí Ameriku v mnoha ohledech jedinečnou. Nemělo by být tedy překvapením, že některé americké státy jevily odpor proti návrhu New Yorku. Mnohé státy vidí v Bitcoinu příležitost. Snaží se nastavit soudní pravomoci tak, aby více přijímaly digitální měny a vznikaly tak nové pracovní pozice a investice, díky kterým se bude hospodářství více rozvíjet.

Níže v textu se CoinDesk zaměřil na některé americké státy, které by mohly být připraveny vydat se cestou vstříc Bitcoinu.

Texas

Vzhledem ke svému bývalému suverénnímu postavení, je Texas již velmi dlouho nezávislým státem. Na tento fakt jsou jeho zákonodárci i samotní občané patřičně hrdí. Texas provozuje svou vlastní elektrickou síť, nemá žádné daně z příjmů a zavedl příznivý regulační rámec pro směny Bitcoinu.

Není tedy divu, že v tomto státě se bitcoin setkává s pozitivním ohlasem.

Kupříkladu Steve Stockman, americký zástupce pro 36. parlamentní okrsek Texasu, v minulosti uvedl, že vidí v průmyslu bitcoinu dobrou šanci vytvářet nová pracovní místa ve svém domovském státě.

Vzhledem ke svému pevnému přesvědčení, Stockman údajně předloží návrh zákona o změně statusu bitcoinu. V současnosti je Bitcoin při vykazování daní považován za majetek. Podniky Bitcoinu už ale dlouho lobují za to, aby byl správně považován za měnu.

Nicméně, kromě Stockmanova úsilí se Texas také pokusil vytvořit lepší podmínky pro technologické firmy jako Amazon. Snahou bylo omezit vybírání daní z prodeje od zákazníků. To je také pozitivní příklad opatření pro digitální obchody.

Nové Mexiko

Nové Mexiko je stát známý tím, že jsou zde obchody prostřednictvím bitcoinu schopny spolehlivého fungování. Státní finanční instituce – Division nereguluje ani neposkytuje licenci pro peněžní transakce. Tento stát je proto příznivým místem pro účely spojené s digitální měnou.

To je hlavní důvod, proč zde byl zprovozněn vůbec první Bitcoinový automat v USA. Jeho provozovatel byl bez problémů schopen dodržovat meze státního zákona.

Navzdory laxnímu regulačnímu prostředí v Novém Mexiku se Státní odbor pro regulaci a licencování neobává žádných rizik spojených s digitálními měnami.

Alan Wilson, ředitel Divize cenných papírů Nového Mexika, prohlásil, že zatím „hodnotí rozvíjející se trh pro bitcoin a další formy virtuálních měn“.

New Hampshire

Malý stát Nové Anglie – New Hampshire bere své státní právo vážně, o čemž svědčí i jeho poněkud ostré státní motto „Žij svobodně nebo zemři“.

Také to vedlo k rostoucí podpoře státního hnutí pro bitcoin. Andrew Hemingway, republikánský kandidát na guvernéra, patrně přijal bitcoin jako součást liberálně orientované kampaně. Asi proto aby získal nové stoupence.

Říká, že každý týden probíhají setkání v New Hampshire kvůli Bitcoinu. Pravidelně je navštěvuje asi 50-60 lidí. Občanům kteří věří, že přívrženci virtuálních měn odpovídají liberálním ideálům.

Dále Hemingway dává jasně najevo, že chce přilákat obchody s bitcoiny. CoinDesku řekl:

„Firmy jsou regulovány podnikáním, takže hledají nová místa. Například stát New Hampshire má právo soutěžit se státem jako je New York.“

Kalifornie

Pokud se jedná o bitcoin, Kalifornie je hlavním státem digitální měny v USA. Není tedy divu, že se stát opatrně, ale jistě snaží vytvořit vhodný rámec na posílení vlivu inovací.

V sázce je hodně – Kalifornie razí cestu v profesích spojených s bitcoinem. Jedná se především o průmysl strojírenský a technologií.

David Kaufman, mluvčí hlavních poradců, kteří v Kalifornii napomohli schválení zákona HN 8129 potvrzujícího virtuální měnu jako legální peněžní prostředek, řekl CoinDesku, že se očekává, že stát přistoupí na návrhy.

To je hlavní zvrat oproti minulému roku, kdy Kalifornie poslala nadaci Bitcoin upozornění kvůli porušení různých finančních kodexů.

Od té doby Kalifornie investuje do rizikového kapitálu souvisejícího s bitcoinem. Podle nejnovějších zpráv Bitcoinu pro CoinDesk, 48 % kapitálu spojeného s bitcoinem, šlo na nastartování Silicon Valley ve druhém čtvrtletí roku 2014.

 

Kolorado

Je vůbec prvním státem, který legalizoval marihuanu. Zájem Kolorada přijmout virtuální měny má tedy pravděpodobně minimálně dva důvody. Za prvé, státní kasa zaznamenala obrovský finanční růst poté, co stát příjmul a zdanil marihuanu. Přijmutí Bitcoinu by bylo pravděpodobně také přínosem do státní kasy.

 

Momentálně se ekonomika státu snaží vyjít s tradičním bankovním sektorem. Ve kterém bohužel nikdy nevíte, kdy vám banka zablokuje účet. To se díky decentralizovanému systému u Bitcoinu stát nemůže.

Dále, jediný způsob díky kterému je rozdělování financí jednodušší než s bitcoiny, je řešit vše v hotovosti. Ovšem řídit dopravu a obchod jen hotovostí, je tak komplikované, že si to většina výdejen marihuany nemůže dovolit.

Existují alternativní měny, které byly navrženy speciálně pro marihuanový průmysl. Patří mezi ně třeba Potcoin.

V Bitcoinovém průmyslu stále probíhají inovace. Například prodejní automaty přijímající bitcoiny, patří mezi nové nápady, které mohou snížit složitost režie celého systému. Zároveň budou bezpečně ošetřeny proti zneužití.

Samozřejmě, že hlavní platební procesory Bitcoinu prohlásily, že nebudou podporovat společnosti, které porušují federální zákony. To znamená, že i když Kolorádo přijme Bitcoin, stále bude mít problém s částmi průmyslu, který podporuje šíření digitální měny.

 

Které státy by podle vás mohly podpořit Bitcoin?

 

Zdroj: http://www.coindesk.com/

Share Button