70 000 obyvatelů karibského ostrova Dominica přijme Bitcoin

Všech 70 tisíc obyvatelů žijících na karibském ostrově s názvem Dominica, bude mít nárok na Bitcoin. Vše je součástí projektu Bit Drop. Jedná se o blížící spolupráci mezi podniky Bitcoinu, zájmovými skupinami i úředníky územního samosprávního celku. V plánu je také obrovská párty, která se bude konat 14. března 2015. Na akci je pozváno mnoho celebrit, hudebníků a významných příznivců Bitcoinu. Můžeme se těšit také na vzdělávací stánky a mnoho ukázkových dárečků zdarma. Akce slouží také k oslavě takzvaného Dne Pí (Pi Day). Ve stejný den je totiž také výročí matematické konstanty Π (pí).

 

V rozhovoru pro CoinDesk se projektová manažerka Sarah Blincoe zmínila o velmi ambiciózním projektu s jednoduchou otázkou: Jak dosáhnout toho, aby se Bitcoin dostal do rukou co nejvíce lidí? Vysvětlila, že je v plánu distribuovat zatím nezveřejněnou částku bitcoinů prostřednictvím textových zpráv.

 

Zatímco celý projekt má opravdu těžce dosažitelné a vážné cíle, Sarah Blincou řekla, že vedoucí projektu se rozhodli přijmout zcela bezstarostný tón při pořádání akce a dodává:

 

,,Je snad někdo, kdo nemá rád párty? Jsem si jistá, že v Karibiku takoví lidé nejsou!“

 

Mezi partnery projektu patří mimo jiné bitcoinová peněženka a poskytovatel transakcí – Coinapult, mezinárodní nezisková síť – College Cryptocurrency Network, z dámského průmyslu společnost Bitcoin Beauties a poskytovatel pojištění Aspen Assurance.

 

Ideální místo

Dominica je menší ostrov s relativně malým počtem obyvatel. Přestože hrubý domácí produkt (HDP) nepatří mezi ty nejvyšší, dle slov manažerky S. Blincoe se jedná o ideální místo pro projekt.

Vysoké pokrytí sítě mobilních telefonů bylo tím nejpřesvědčivějším faktorem. Sarah Blincou věří, že uživatelé smartphonů na ostrově Dominica pomohou řešit reálné problémy celého světa pomocí Bitcoinu a dodává:

 

,,Nabízíme ostrovu lepší možnosti. Mnoho lidí se stěhuje za prací na jiné ostrovy a také univerzita s lékařskou fakultou a studenty z celého světa plánuje přemístění. Občané Dominiky se často potýkají s problémy kvůli častým směnám při cestách na okolní ostrovy.“

 

Podle dat z telekomunikačního úřadu východních Karibiku (ECTEL), bylo v roce 2012 na ostrově předplacených asi 100 000 mobilních telefonů. Regulační orgán ECTEL dohlíží na telekomunikace v Dominice. Podle výzkumu je informovanost občanů ohledně Bitcoinu poměrně malá.

Například oficiální peněženka Bitcoin-Qt, zde byla stažena asi jen 160krát, což naznačuje, že užívání bitcoinů zde opravdu není moc rozšířené.

 

Podpora pro celý ostrov

Je zajímavé, že to není poprvé, co se komunita snaží šířit Bitcoin pomocí zaměření na konkrétní obyvatele přímo s rozdáváním digitální měny zdarma. Jako příklad uvádíme Islandský Auroracoin projekt. Vedení projektu se úplně stejně pokoušelo distribuovat novou digitální měnu ke každému občanu Islandu.

Přestože tento projekt byl nakonec zničen spekulanty, mohl by Bit Drop přinést jiné výsledky, už proto že bude využívat již populární, používanou a poměrně stabilní měnu – Bitcoin. Dále S. Blincoe konstatuje, že místní vláda dala tomuto projektu plnou podporu.

 

Blincoe hodnotí zpětnou vazbu od vlády velmi pozitivně a dodává:

 

,,Jedná se o novodobou pokrokovou myšlenku. Vláda v ní vidí dlouhodobý přínos. Technologie Blockchainu je unikátní a vláda je připravena podpořit náš projekt jakýmkoliv způsobem.“

 

Zároveň 2 z 5 operátorů telekomunikačních služeb v zemi bude náš projekt podporovat a distribuovat, poznamenala Blincoe.

 

Trvalý dopad

Sarah Blincou také dodala, že v projektu Bit Drop plánují stále více rozšiřovat svoji podporu ostrova Dominica, a to i po festivalu, který se koná v březnu příštího roku. Především také Bitcoinu poskytne materiály na reklamy, nové systémy pro obchodníky a nainstaluje Bitcoinové bankomaty na několika místech po ostrově.

 

Jeremy Gardner, výkonný ředitel College Cryptocurrency Network, řekl, že jeho organizace bude rovněž usilovat o podporu trvalého rozvoje Bitcoinu v Dominice, řekl:

 

,,Nabídneme všem vzdělávací materiály a zdroje nezbytné k rozvoji Bitcoinu na ostrově Dominica, a doufejme, že mezi důsledky budou pozitivní hospodářské a sociální dopady na ostrově.“

 

Gardner dodal, že jeho organizace, která se stará o rozšíření digitálních měn na vysokých školách, má v úmyslu založit Bitcoinový klub na státní univerzitě, která se na ostrově nachází. Členové CCN (College Cryptocurrency Network) navštíví zemi a budou intenzivně vzdělávat místní uživatelé Bitcoinu.

 

Došel k závěru:

,,Očekáváme, že se vztahy mezi místními a organizací velmi prohloubí. Je jen otázka času, kdy nás obyvatelé přijmou a my se budeme moct konečně pořádně zapojit.“

 

Zdroj: http://www.coindesk.com/

 

Share Button