Bill Gates: „Bitcoin je lepší než peníze“

bill gates bitcoin

Bill Gates se vyjádřil k Bitcoinu v přes médium Bloomberg. Poukazoval především na jeho výhody, celý rozhovor naleznete v našem článku.

Když Bill Gates představil operační systém Windows®, navždy tak změnil používání počítačů a stal se tak jedním z nejbohatších lidí na světě.

Byl to také Gatesův unikátní obchodní model, který z Microsoftu udělal koncern, jakým je dnes. Pro svou „teorii snadného programování“ si vybral matematiky, fyziky a další vědce. Gates rozhodně pravdu, jak dokazuje úspěch společnosti. Nyní tato softwarová legenda směřuje své myšlenky k Bitcoinu a na to, co může znamenat do budoucna.

Gates v otázce Bitcoinu převážně mlčel, což bylo poněkud zvláštní vzhledem k jeho zázemí v podnikání a technologiích, ale své meditace o BTC ukončil v nedávném rozhovoru s Erikem Schatzkerem v Bloomberg TV’s Smart Street Show. Během rozhovoru se Schatzker ptal na jeho názor na kryptoměny a Gates odpověděl:

„Bitcoin je úžasný, protože ukazuje, jak levný může být. Bitcoin je lepší než běžná měna, protože se při pořizování věcí nemusíte fyzicky nacházet na stejném místě. A samozřejmě při větších transakcích se s klasickou fiat měnou hůře manipuluje.

Ale nejbohatší muž v Americe zde neskončil, rozhovor pokračoval špatnou pověstí, kterou o Bitcoinu šíří média, která informují jen v případě nějaké kauzy – např. Mt. GOX nebo Silk Road. Zatímco v minulosti byl Bitcoin využit pro kriminální činnost, dnes to není již úplně pravda, protože stále více běžných občanů jej přijímá s nadšením.

„Zákazníci se nesnaží být anonymní. Jsou ochotní být známí, takže bitcoinová technologie je klíč. Můžete se k ní přidat, nebo postavit podobnou. Lidé se cítí dobře, protože nemá nic společného s terorismem nebo jakýmkoli typem praní špinavých peněz.“

Gates také nedávno vystoupil na odborné konferenci finančních služeb Sibos 2014 v Bostonu, a i když jeho podpora nové éry v oblasti financí nebyla zřejmá, přinejmenším byl rozhodně ve prospěch použití Bitcoinu jako platebního řešení. Během svého projevu dal jasně najevo, že věří, že se digitální měny dostanou do popředí všech finančních transakcí, protože jsou „univerzální a téměř zadarmo.“

Legendární spoluzakladatel Microsoftu však není zastáncem anonymity, což by v budoucnu mohlo značit možný zájem společnosti na vývoj vlastní virtuální měny. Od Gatesova odchodu z běžného provozu společnosti nové vedení rozšiřuje svůj záběr získáváním společností jako je Skype (2011), Pando (2013) a Mojang (2014) – tvůrce populární videohry Minecraft.

CoinTelegraph hovořil s Edmundem Moyem, bývalým ředitelem US Mint. Moy tušil, že se Gates bude zabývat Bitcoinem a z velké části souhlasí s jeho názory. Řekl nám, že Gatesovy poznámky ohledně efektivnosti nákladů při srovnání Bitcoinu a peněž a významu blockchain při podpoře růstu rozvíjejících se ekonomik, byly na místě.

Bývalý šéf US Mint poznamenal, že Gates zapomněl zmínit fakt, že kryptografie vlastně učinila transakce bezpečnější a může snížit případy finanční kriminality.

 „Chápu jeho stanovisko o používání Bitcoinu k nezákonným účelům a jeho relativní anonymitu. Ale veřejná povaha blockchainu a pseudo-anonymita Bitcoinu nabízí vyšší transparentnost než peněžní transakce. Vysoké procento nezákonné činnosti je kvůli BTC snadnější, vyhýbá se elektronickému systému finančních transakcí, který kontroluje a zachytává transakce nezákonné činnosti, např. financování terorismu.“, vysvětlil Moy.

Zjistili jsme, že většině odborníků v oblasti technologií a financí stejně jako z oblasti vymáhání práva, je do značné míry lhostejná myšlenka, že díky bitcoinu a veřejnému blockchainu budou mít zločinci usnadněnou cestu. Celý rozhovor naleznete ve videu, pouze v angličtině.

Share Button