Bitcoin mění vše!

Snad nejvíce nápadným a vypovídajícím rysem bitcoinu, je jeho dnešní masivní polemika v médiích a na veřejnosti.

Neuběhne den, aniž by o bitcoinu nevyšel článek nebo se o něm nezmínili v televizi, především ve spojitosti s nebezpečím, riziky a neurčitým přístupem mainstreamu.

Mnoho lidi získalo přesvědčení, že bitcoin je pouze jakýsi módní výstřelek nebo v horším případě Ponziho schéma a je předurčen k neúspěchu.  Jenže přitahovalo by snad Ponziho schéma globální pozornost veřejnosti a médií a také obrovské kapitálové investice? A od kdy módní výstřelky projednávají a diskutují vlády po celém světě?

Proč jiné platební technologie jako PayPal nebo Western Union neřeší centrální banky na celém světě a přitom kryptoměny jsou tak důkladně zkoumány? Ironicky většina probíhajících debat řeší, jestli bitcoin je nebo není nebezpečná technologie.

To proto, že bitcoin jako technologie doslova mění dosavadní byznys modely či dokonce celá odvětví. Většina inovativních výtvorů však nemá takovou pozornost, jako právě bitcoin. Bitcoin může zcela změnit finanční infrastrukturu ekonomiky a dokonce může změnit celou budoucí generaci zavedených politických a ekonomických teorií, na kterých je postavena dnešní infrastruktura.

Bitcoinový exponenciální růst překonává všechny tradiční monetární teorie, podle nichž se řídí aktuální ideologie akademiků a politiků. Jeho existence a rostoucí úspěch nemůže být zkoumán podle těchto zastaralých modelů.

Tím zpochybňuje nejen základy a předpoklady moderního finančního systému, ale zpochybňuje přesvědčení mnoha politiků, ekonomických poradců či mediálních vědátorů. To je důvod, proč tak mnoho z nich jsou k bitcoinu skeptičtí a jiní jím dokonce opovrhují.

Bitcoin jako měna

Jako měna, je bitcoin v mnoha ohledech protikladem moderních fiat měn. V minulém roce zaznamenal exponenciální růst v používání, aniž by nějakým stát byl prohlášen za „zákonné platidlo“. Tento prostý fakt udivuje mnohé akademiky, kteří si do této doby nemohli ani představit, že by se měna mohla samovolně tvořit a organicky růst na moderním volném trhu.

Stalo se něco, o čem se nikdy ani teoreticky nediskutovalo a ukazuje se, že bitcoin tady bude ještě dlouhou dobu.

Přesto takový výskyt není zcela ojedinělý. Bitcoin není jediným příkladem homogenního „platidla“, který populace přijala jako měnu, jen kvůli jeho přirozené hodnoty a univerzálnímu charakteru. Máme o hodně starší příklad a to zlato, které bylo stejně přijato již před více než 5,000 lety.

Kryptoměny jdou po stejně cestě jako drahé kovy kdysi ve starověké civilizaci. Kde bylo zlato ceněno pro jeho barvu, snadnou tvarovatelnost, čistotu a jeho anti korozivní vlastnosti. Bitcoin je dnes ceněn pro svou rychlost, decentralizaci, anonymitu a velmi nízké transakční náklady.

Zlato bylo objeveno a používáno prakticky všemi civilizacemi, s univerzální hodnotou a také prostředkem směny (spolu se stříbrem) pro de facto celou planetu, což  později vyvrcholilo ve zlatý standard.Gold_coin_with_the_image_of_Khosrau_II

Historie jasně ukazuje, že myšlenka měny odvozující svou hodnotu především z „krytí“ centrálním státem je nesmysl.

U naprosté většiny civilizací, bylo platidlem zlato nebo stříbro a obojí nebylo vydáno nějakou centrální autoritou, ale i přesto mělo svojí hodnotu.

Bitcoin se stává první komoditou od zlata, která se začíná široce přijímat jako prostředek platby, bez nutnosti podpory ústředních orgánů.

Velká data

Nicméně bitcoin není jen měna, která slibuje, že ukončí trend národních fiat měn, které existují pro téměř jediný účel a to umožnění vládě donekonečna financovat své deficitní výdaje.

Když se vyvíjel internet v 90. letech, sliboval, že všichni budou mít lepší přístup ke znalostem po celém světě.

Tento slib se opravdu každým dnem blíží více a více, protože je stále dostupnější pro lidi v rozvojových zemích, díky levnějším a levnějším chytrým telefonům a přístupu k internetu. Avšak za tímto pozitivním vnějším vývojem, se velcí hráči již dávno zaměřili na jiný trend.

Google, Facebook, stejně jako mnoho dalších, používají uživatelské data k reklamním a jiným účelům. V několika případech, byly obrovské množství dat a telekomunikačních záznamů využity agenturami jako jsou NSA, za morálně pochybných motivů, v nejlepším případě…EFF_version_of_NSA_logo

Výsledkem je systém, který se vyvinul s možností sledovat vše, co děláte, který tyto údaje může předat autoritám, kterým můžete, ale nemusíte věřit, aniž si to přejete či ne.

Kryptoměny jsou prvním hlavním technologickým pokrokem, který je masivní reakce na trend „velkých dat“. To znamená decentralizovanost a anonymita, což jsou klíčové prvky v rámci protokolu bitcoinu samotného, které můžou být klíčem k oslabení masivního sběru dat společností jako je například Google.

Všechny platby bitcoinem jsou anonymní. Také mnoho ostatních kryptoměn jako třeba Namecoin se snaží vytvořit další decentralizované sítě.

Mezi nimi může být i anonymní e-mail, domény a podobné systémy.

I když bitcoin může mít obsahovat mnoho starých konceptů, je zcela nový a výkonný. To je veliký pokrok ve vývoji v různých oblastech, kdy vytváří nový standard pro budoucí technologické trendy, se kterými bude mít jistě mnoho společného.

Bitcoin mění téměř vše a pokud se mu stále vyhýbáte, pak jste již dinosaurus.

 

Share Button