Bitcoin na Filipinách – V číslech

Luis Buenaventura je vedoucí výroby v Satoshi Citadel Industries. Údajně jde o pohádkové místo, díky kterému mají všichni přístup ke všemu.

 

Firma Satoshi Citadel Industries označuje sebe samu jako “podporu Bitcoinu“. Řídí totiž celou řadu služeb a stránek pro digitální měny, jako například Bitmarket, druhotně také výměnu mincí, stránku pro sdílení fotek – Bitstars.ph, a servis kontrolující převody plateb – ReBit. SCI se také snaží vyhnout zatížení Bitcoinu, aby bitcoiny mohly co nejrychleji putovat k novým uživatelům.

 

V mnoha ohledech jsou Filipíny ideální prostředí pro tento druh decentralizované revoluce (jakou Bitcoin samozřejmě představuje).

Lidé na Filipinách jsou jedni z nejotevřenějších, nejklidnějších a nejlaskavějších vůbec. Bohužel je trápí charakteristické problémy rozvojových zemí – znečištění ovzduší, dlouhé dopravní zácpy, korupce na všech úrovních a chudoba ve velkém měřítku.

 

Chudoba a převody

 

Asi 90% populace žije na méně než 10 dolarech na domácnost za den. Tato statistika je opravdu šokující, zvláště když mezinárodní definice takzvané ‚extrémní chudoby‘ jsou 2 dolary na den za osobu.

 

Není tedy divu, že asi 10 miliónů Filipínců žije a pracuje mimo Filipíny. Je jich tak moc, že jejich peněžní převody dohromady představují asi 10% HDP země (30 miliard dolarů).

Průměrný Filipínec posílá domů asi 200 dolarů měsíčně. Z této částky si banky účtují většinou od 4% do 10% za transakci.

 

Dalo by se říci, že se zde přímo nabízí řešení pomocí Bitcoinu. Popravdě, několik krátce fungujících kryptografických servisů už pracuje na snížení tohoto čísla na pouhé 1%. Tak by se mohlo podařit narušit systém, který určoval trh po celá desetiletí.

 

Podpora internetové komerce

 

E-komerce se zde začala dostávat do podvědomí lidí teprve v posledních pěti letech. V této době se totiž podstatně zvýšil počet zařízení připojených k internetu. Filipínci dávají přednost především smartphonům, které používá asi 40% občanů, kdežto stolní počítače a notebooky jsou na slabých 10%.

 

Problém je, že na Filipínách je většina internetového prodeje uskutečňována v takzvaném režimu offline. Kupující se raději domluví na osobním předání zboží (v restauracích nebo třeba na vlakovém nádraží). V jiném případě osobně vloží hotovost do banky prodávajícího a pak čekají na doručení do druhého dne. Je to kvůli tomu, že pouze 5% Filipínců používá kreditní karty.

 

Asi nejpoužívanější karty Visa a Mastercard, bohužel představují kupu papírování, kontroly a také častý výskyt podvodů. Také procento odmítnutých plateb je opravdu vysoké. Opět platí, že Bitcoin se nabízí jako dokonalá alternativa. Nepředstavuje tolik zařizování, převody jsou nevratné a pohyby probíhají téměř okamžitě. A navíc důležitý rozdíl – pro použití nikdo nepotřebuje oprávnění nebo identifikační kontroly.

 

 

Bleskově měnící se finance

 

Bitcoin má předpoklad vyřešit několik finančních problémů. Což se ještě donedávna zdálo býti nemožné pro tyto sociálně ekonomické vrstvy.

 

Představte si 150 lidí z celého světa, kteří by přispěli dolarem na pomoc dítěti, aby mohlo navštěvovat školu jeden rok. Nebo 50 lidí, kteří dají dohromady 20 dolarů, aby pomohli ctižádostivému pouličnímu prodejci tím, že mu nakoupí základ zboží pro začátek podnikání.

 

Půjčování takzvaných mikro-úvěrů ve velkém množství dosud nebylo možné, kvůli obrovským nákladům na převody. A to je jen špička ledovce.

 

Filipíny jsou jedním z mála míst, kde si můžete koupit 8 kusů listů papíru, čtyři čajové lžičky octa nebo jednu cigaretu. Vše by to stálo méně než 10 centů.

 

Fiat měny (měny s nuceným oběhem – státní měny) se jen těžce přizpůsobují a podporují prostředí, jaké podnikáni na této úrovni vyžaduje. Za to Bitcoin je neuvěřitelně adaptabilní.

 

Spekulace

 

Je těžké dopředu spekulovat, jaký vliv nakonec budou mít digitální měny na populaci Filipín. Je ovšem jisté, že už máme dostatek prostředků pro možnost zásahů do socio-ekonomických sfér.

 

Vše začne se vzděláním a distrubucí mezi občany. Musíme dostat bitcoiny do rukou co nejvíce lidem. Pak už bude na Filipíncích jestli mezi sebou budou bitcoiny samovolně šířit. Nakonec ale stejně lidi nejvíce ovlivní to, jestli se Bitcoinu bude dařit a jak už to u novodobých technologií bývá: Je to všechno o číslech!

 

zdroj: coindesk.com

Share Button