Finsko přenáší Bitcoin přes rádiové vlny

Nový projekt, který přenáší bitcoinové transakce funguje ve Finsku – a současně také přenáší finskou národní kryptoměnu.

Kryptoradio je datový protokol určen k přenosu informací s malou šířkou pásma přes jednosměrné digitální vysílací sítě.

Zakladatel projektu Joel Lehtonen řekl, že se zaměřil na využítí Kryptoradia  k přenosu informací block chain. V současné době je projekt v polovině dvouměsíční pilotní fáze ve spolupráci s finskou televizí Didita, která umožnila režim přenosu bitcoinových transakčních informací přes své digitální rádiové sítě.

Bitcoin přes rádio

Data se přenáší v síti DVD-T, což je digitální audio-video vysílání používané v TV a rozhlasových stanicích po celém světě. Administrační počítače se připojují do block chain a pustí aktuální informace do datového proudu. Ten je poté vysílán po síti, kde si ho muže na druhé straně vyzvednout linuxový počítač připojený k DVB-T přijímači.

Proč tohle všechno? Tuomo Sipola, který pracuje s Lehtonenem na podobné technologii nazvané Koodilehto, vysvětlil, že jednosměrný přenos block chain je směsí dostupnosti a rozlehlosti. Je to výhodné pro všechny, kteří provádějí transakce, protože nepotřebují trvalé připojení k internetu.

„Osoba, která něco prodává, potřebuje získat informace o platbě. Stačí jen poslouchat vysílání. Nemusíte se k ničemu upisovat.“, řekl Sipola.

Plattě za čokoládu přes rádio

Kde všude je toto řešení vhodné? Jedním z možných využití mohou být automaty nabízející občerstvení nebo i praní prádla. Pokud vlastníte automat a chcete akceptovat bitcoin, ale nechcete platit za internetové připojení a modem, vše, co by bylo potřeba s Kryptoradiem, je nízko nákladový integrovaný DVB-T přijímač spárovaný s linuxovým podsystémem.

Uživatel by i nadále musel mít mobilní připojení, aby mohl spravovat peněženku, ale váš (prodejní) automat by měl být schopen přijímat nepotvrzené transakce zcela v offline režimu.

Pokud chcete vy, jako majitel přístroje, později tyto bitcoiny utratit, můžete je převést na fiat měnu, nebo s nimi provádět další transakce běžným způsobem ze zařízení připojeného k internetu.

Dalším možnost by umožnila všem dodavatelům přijímajících bitcoin akceptovat transakce kdekoliv na světě, a to i v odlehlých oblastech, kde není k dispozici pokrytí mobilními daty.

Přenos národní měny

Přes síť Digity se nepřenáší pouze block chain, ale i další položky, kromě transakčních bloků také Bitstamp objednávky a informace o cenách na BitPay. Veškerý komunikační tok činí pouze 7,5 kB/s z šířky pásma.

To není všechno. Projekt také řídí i zcela odlišnou kryptoměnu „FIMK“, která je odvozena od druhé generace kryptoměny NXT. Zakladatelé ji popisují jako „základní plán příjmů pro národní distribuce části měny.“

Organizace v pozadí FIMK, Krypto FIN ry, platí přes 15 let každému, kdo se u platformy zaregistruje, základní plat 100 FIM měsíčně.

„S FIMK využíváme zjednodušený formát, který není určen pro plnohodnotný provoz, ale také obsahuje vše potřebné k provedení plateb“, dodal Lehtonen.

Krypto FIN ry sponzoruje zkušební provoz Kryptoradia neuvedenou částkou, ale Sipola uvedl, že zkušební období skončí na konci října.  Potom bude potřeba více prostředků – Lehtonen doufá, že bude hovořit s investory, kteří porozumí konceptu a podpoří kryptoměnu.

Zálohování Bitcoinu?

Dosah a pohodlí je jedna z výhod systému. Druhou je robustnost – poskytuje druhý kanál informací o transakcích mimo pevné telefonní linky nebo mobilní internet, což slouží jako vhodná záloha pro provozovatele bitcoinových uzlů.

„Pro provozovatele bitcoinového spojení je signál užitečný, protože připojením ke Kryptoradiu kromě internetu přidají do systému vrstvu odolnosti proti poruchám.“, řekl Lehtonen.  

Lze předpokládat, že transakční data DVB-T budou také pod kontrolou úřadů na internetu. Uzlům poskytují „čistý“ soubor bloků. To by mohlo pomoci zabránit Sybil útokům, při kterých se škodlivé uzly snaží přesvědčit dostatečný množství dalších, že provádějí podvodné převody.

Není to pouze pokus o vytvoření pevného alternativního kanálu pro BTC síť. Bitcoin core developer Jeff Garzik také prosazuje svůj projekt BitSat, který uvažuje využití CubeSats jako prostředek k přenosu informací block chain uzlů kolem planety.

Nejprve síť, hardware později

Vše je velmi vzrušující, ale bude to k ničemu, dokud lidé nebudou naslouchat. Budou také potřebovat patřičný hardware. Ale průměrní prodejci nebudou na vlastní pěst vyrábět linuxové boxy s DVB-T přijímačem.

K řešení této otázky se Lehtonen vyjádřil:

„Systém je otevřen pro každého, kdo chce vytvářet tento typ zařízení. Našim současným plánem není vrhat se do hardwarového podnikání, ale chtěli bychom spolupracovat s ostatními. V současné době jsme zaneprázdněni částí  vysílače a na to se musíme zaměřit před ukončením pilotního provozu.“

Co se týče obchodního modelu, Sipola řekl, že diskutovali o profitové koncepci, včetně prémiových služeb pro klienty, nebo poskytování potvrzení o zpožděných platbách, ale ještě nebylo rozhodnuto. Do té doby chtějí službu spustit, aby si nadšenci mohli s čím hrát.

Mohl by to být další krok na cestě k použitelnějším standardům bitcoinu, pokud bude na straně klienta vyvinut uživatelsky jednoduchý přijímač. Pokud Lehtonen prosadí, potom už přijdou jen vývojáři.

 

Share Button