Španělská BTC komunita slaví osvobození Bitcoinu od DPH!

Bitcoinoví nadšenci ve Španělsku oslavují novou zprávu, že Bitcoin je v jejich zemi osvobozen od daně z přidané hodnoty (DPH). Bitcoin zde byl vždy osvobozen od DPH, ale v poslední době kolovala mezi lidmi zpráva, že už brzy nebude. Pravdu objasnil mluvčí Španělského daňového úřadu (Ministerio de Hacienda), který vyvrátil bludy, které mezi nadšenci kolovaly.

Zpráva je založena na výkladu směrnice Evropské Unie o DPH 2006/112/CE, která uznává Bitcoin jako ‚finanční službu‘.

Jak příznivci Bitcoinu, tak i právní experti chválí rozhodnutí španělských správních orgánů, které vyjasnilo jinak poměrně nepřesné regulační prostředí EU.

Pablo Fernández Burgueño, expert na legislativu internetového obchodování a zakladatel Abanlex, řekl, že se tento postoj ke směrnici zdál poněkud logický. Pro CoinDesk sdělil:

„Většina lidí využívá Bitcoin pro zisk díky spekulacím. Pouze menšina jej využívá jako platební prostředek. Z tohoto důvodu by nebylo vhodné, aby si úřady strhávaly DPH za každou provedenou Bitcoin transakci.“

Daniel Diez, manažer rozvoje obchodu v Bitcoin peněžních službách Bit2Me, dodal, že nyní bude jednodušší naplánovat finanční strategii podniku. Sdělil:

„Je to skvělá zpráva pro Bitcoin společnosti. Dříve tady pro nás byla velká právní nejistota, která mohla vést k velkým chybám ve finančním plánování. Doufáme, že státní instituce budou stále podávat takové pozitivní zprávy (související s Bitcoinem), které usnadní celkové přijetí Bitcoinu.“

Španělské banky BBVA a Bankiter nyní investují do Bitcoinového průmyslu. Alberto Gómez Toribio, generální ředitel a spoluzakladatel Coinffeine, podotknul, že země je jedním z nejlepších míst na světě pro podnikatele ve sféře digitálních měn.

Stejně jako ostatní, pochválil schopnost španělské vlády pochopit problémy, kterým čelí podniky v Bitcoin prostoru.

„Státní veřejné instituce jsou si vědomy, že v zájmu podpoření Bitcoin sektoru, je velmi důležitá flexibilita a otevřenost k diskuzi s odborníky v této oblasti. Provádí velmi dobrou práci.“

Důsledky osvobození

Podle P. Fernandéze mohou podniky nyní vytvářet obchodní plány s větší transparentností. Budou si mnohem jistější, který druh daní jsou povinni platit, s jakým ziskem mohou počítat a jak naplánovat obchodování s Bitcoinem.

„Rozhodnutí vlády velmi aktivně podpoří trh španělského Bitcoinu.“ dodal.

Tento zkušený právník také poznamenal, další důsledky tohoto dlouho očekávaného potvrzení.

Protože španělští občané podléhají španělskému právnímu sytému, tak přestože ti z nich kteří obchodují například s Polskem či Estonskem, kdy ve druhé jmenované zemi ze odvádí daň 20% z obchodních služeb (mezi které se řadí i Bitcoin) a v první zemi dokonce 23% DPH, budou i v těchto případech Španělé osvobozeni od placení DPH.

„Ti kteří už dříve zaplatili DPH za nákup či prodej bitcoinů, se nyní mohou obrátit na Finanční úřad a požádat o vrácení peněz,“ dodal P. Fernandéz.

Uplatnění DPH na transakce s Bitcoinem se ukázala, jako poněkud nedořešená oblast práva Evropské unie.

Zejména definice daňového úřadu, která Bitcoin hodnotí jako ‚finanční službu‘ spojenou s platebními metodami, které umožňují převod finančních prostředků. Ovšem zároveň je Bitcoin brán jako zvláštní riziková činnost, což by za určité situace mohlo znamenat, že všechny španělské firmy spolupracující s digitálními měnami, by mohly být v budoucnu souzeny za nedodržení pravidel proti praní špinavých peněz (zákon AML).

Zdroj: http://www.coindesk.com/

Share Button