Stále více firem platí své zaměstnance v bitcoinech!

Nakupování bitcoinů na burzách může pro někoho znamenat složitý a dlouhý proces obsahující registrační procesy a transakce. Někteří lidé jsou tohoto systému ušetřeni, protože je jejich zaměstnavatel platí rovnou v bitcoinech.

 

Kanadská firma Wagepoint podporuje společnosti v tomto inovativním kroku. Firma Wagepoint původně založená ve Waterloo, Kanadě a Novém Skotsku, nyní nabízí kanadským a americkým společnostem snadný způsob zpracování mezd online.

Firma se zabývá srážkami ze mzdy pro daňové účely. Všechny dokumenty se snaží zpracovávat v elektronické podobě. Momentálně zpracovává mzdové platby v hodnotě asi 120 miliónů dolarů a to pokud hovoříme pouze o užití fiat měn. Ale teď, stále rostoucí procento zákazníků využívá platebních služeb s bitcoiny, uvedl generální ředitel Shrad Rao.

 

S. Rao vysvětlil, že už se firma nějakou dobu zajímá o Bitcoin a že poměrně rychle spojili dvě služby dohromady.

 

,,Když jsme začínali v listopadu 2013, jednalo se pouze o vedlejší projekt. Neočekávali jsme od spolupráce s Bitcoinem nějaký velký příjem.“ uvedl generální ředitel. Zpočátku byly jejich předsudky pravdivé.

 

V průběhu listopadu a prosince se nic nestalo, ale potom v lednu 2014 získali svoji první žádost od zákazníka. Žádal o vyplacení mezd v bitcoinech v hodnotě asi 2 000 dolarů.

 

Od té doby firma vyplatila mzdy v bitcoinech v hodnotě asi 75 000 dolarů jménem svých zákazníků.

 

Jak fungují výplaty v bitcoinech?

 

Společnost Wagepoint se snaží vše zlehčit tak, aby platby v digitální měně byly pro podniky co nejlákavější. Zákazníci nemusí vědět o bitcoinu téměř nic. Wagepoint se snaží převádět transakce do obyčejných fiat měn.

 

V Kanadě používají pro výměnu CAVIRTEX. V USA obchodují s burzou Buttercoin, na které proběhly směny v hodnotě 1,3 miliónu dolarů. Obchoduje zde mimo jiné také společnost Reddit, kterou založil Alexis Ohanian. Burza Buttercoin je zatím stále pouze v utajeném režimu.

 

Poměrně logicky mají přednost ve vyplácení mezd v bitcoinech především ‚tech firmy‘. Společnost Structur3D tisk, se sídlem v Kitchener (Ontario) vytváří systém pro výrobu pasty, která může být použita při 3D tisku.

Spoluzakladatel firmy Charles Mire se chce zaměřit na vše. Od tvoření dortů až po čokoládu a pro opravdové fandy „tisku“ připravují hmotu která zvládne vše, od silikonu až po dortovou polevu. Ch. Mire si zatím nevyzkoušel výplatu v bitcoinech, ale jeho kolega a ředitel výzkumu a vývoje, Andrew Finkle, si zažádal, aby se 10% z jeho mzdy vyplácelo v bitcoinech.

 

Ch. Mire uvedl:

,,Andrew se věnoval Bitcoinu už od začátku. Schopnost Wageponit vyplácet mzdy v bitcoinech byla tedy atraktivní především pro mé kolegy spoluzakladatele.“

 

Daně

 

Upřímně není mnoho jednoznačných finančních výhod pro společnosti vyplácející mzdy zaměstnancům v bitcoinech, ale určitě se jedná o zajímavý způsob odměn, řekl Mire. Zaměstnanci v tomto odvětví (firmy Structur3D), zabývajícím se novými technologiemi, se často už ve svém volném čase věnují Bitcoinu. Jedná se o lidi, kteří často už mají dobré zkušenosti s Bitcoinem a obdivují jej.

 

,,Čím více lidí přijímáme, tím více si všímáme, že se jedná opravdu o zajímavou inovaci ve firmě. Tímto způsobem lze také zkoumat všeobecnou orientaci v našem oboru.“

 

Například loni v létě najala firma dodavatele, který nadevše splnil očekávání. Zabýval se rozvojem podnikání v začátcích firmy. Řídil vše pomocí matematiky a měl dobré inženýrské zázemí, které svědčilo o odborné kvalifikaci pro tuto práci. Navíc umožnil společnosti Structur3D zaplatit zakázku v bitcoinech.

 

,,Andrew a já jsme odborníci v materiálech a navíc naše schopnosti dokážeme využít pro 3D tisk.“ Popsal také, že na toto téma dokonce udělal doktorát v Austrálii. ,,Když jsem poté přišel do Kanady, byl jsem ohromen, že tady o tom skoro nikdo nic nevěděl.“

 

Asi 10 společností, včetně z Vancouveru pocházející firmy Bench nebo z Toronta RateHub, používají možnost výplaty mezd v bitcoinech, uvedla společnost Wagepoint. Dokonce 80% zaměstnanců z těchto firem využívá možnosti dostat část výplaty v bitcoinech.

 

Zaměstnanci, kteří se rozhodli pro Bitcoin platby, by ale měli být pozorní. Ryan Lazanis z účetnické firmy Xen z Montreálu, řekl, že zde mohou vzniknout problémy s kapitálovými zisky.

Společnosti Xen se přímo specializuje na virtuální měnu a daňové poradenství v této oblasti. Pracuje například pro společnosti Bylls (zabývající se placení poplatků v bitcoinech v Kanadě).

 

Srážky ze mzdy se stále počítají ve fiat měně a to předtím než se mzda v bitcoinech dostane k zaměstnancům.

Problém je, že kanadská vláda neuznává Bitcoin jako platidlo. Podle zákonů se jedná o majetek. Úřady tedy na výplatu mezd tohoto druhu pohlíží jako na směnu zboží. Zaměstnanci jsou poté povinni zaplatit daň z případných zisků, které ‚zboží‘ (v tomto případě bitcoiny) vytvoří.

 

Příklad. Podnik vyplatí zaměstnancům mzdy v bitcoinech v hodnotě 500 dolarů. Bitcoiny mění hodnotu, takže třeba za měsíc se může zvýšit až na 600 dolarů. Zaměstnanec by tedy měl z rozdílu (100 dolarů) zaplatit daň, neboť se jedná o kapitálový zisk.

 

Ryan Lazanis doporučuje, aby si zaměstnanci pečlivě vedli tabulku o změnách hodnoty Bitcoinu a to hlavně při pořízení a následném prodání.

 

Řekl:

,,Musíte sledovat pohyb ceny. Bohužel to nedělá ani většina firem a potom vznikají problémy.“

 

Bitcoin tedy nemusí být nejlepší způsob platby pro zaměstnance, kteří žijí z výplaty na výplatu a neustále akumulují své peníze. Museli by si totiž sledovat několik zisků a ztrát v průběhu jednoho měsíce.

 

Bitcoin mzdy jsou tedy vhodnější pro zaměstnance, kteří dobře využijí bitcoiny jako dlouhodobou investici.

 

Lze to přirovnat například k vínu, u kterého čekáte až dozraje do té nejlepší chuti. Chce to čas.

 

,,Pokud se budete chtít bitcoinů pouze rychle zbavit, představuje to zátěž pro správu osobních financí. Ale pokud nežijete z financí ze dne na den, pak by pro vás údržba osobních financí neměla představovat takovou zátěž.“

 

Pokusí se nyní více firem o výplatu mezd v bitcoinech? Je to hezké myšlenka. Pokud se tak stane, musíme počítat s tím, že se bude jednat o inovativní prostředek k dosažení dlouhodobé úspory, nikoliv o finance pro týdenní nákupy.

 

coindesk.com

Share Button