Vítejte v Liberlandu! Země, kde Bitcoin je národní měnou.

Liberland_vlajka

Představte si svět, kde by hodnota měny nemusela klesat každý den. Nešvar, který sledujeme denně, a často jen kvůli soukromému průmyslu nebo díky vládě, která není schopná zajistit stabilitu. Představte si místo, kde je osobní vlastnictví maximálně respektováno všemi – jak občany, tak i samotnou vládou. Představte si zemi, kde by na digitální měnu nepohlíželi, jako na něco ‚co neexistuje‘. A v žádném případě by nikdo nechtěl, abyste digitální měnu dvakrát danili. Byla by to měna reprezentující svobodnou volbu. Toužíte-li po místě s těmito poctivými hodnotami – Vítejte v Liberlandu! – skvělé útočiště pro vaše digitálně šifrované, liberální sny.

Co je Liberland?

Liberland je poněkud malinká země. Náleží ji celých 7 kilometrů čtverečních. Díky této ploše se jedná o třetí nejmenší zemi na světě (po Monaku a Vatikánu). Země je umístěna na řece Dunaji, na pozemku mezi Chorvatskem a Srbskem. V době psaní tohoto článku (18.4.2015) je tento stát přesně pět dnů starý. Přestože zemi nenáleží žádné převeliké dědictví, má jistě mnoho možností a velký potenciál.

Ukázka z oficiálního prohlášení o založení nové země tento týden:

„Cílem zakladatelů nového státu je vybudovat zemi, kde budou moci čestní lidé prosperovat, aniž by museli čelit útisku vlády, jež svým počínáním znepříjemňuje životy lidí prostřednictvím zbytečných omezení a daní.“

Vzhledem k tomu, že je země teprve pár dnů stará, postrádá několik formalit, které bychom očekávali pro fungování klasické státní správy. Například zde nefunguje pošta. Zakladatelé se brání, že každý přece může používat Facebook a Twitter. Nechtějí letiště ani národní vojenské síly. Pokud byste se chtěli stát občanem, zakladatelé mají čtyři přísné požadavky. Musíte je všechny splnit před oprávněným vstupem na území:

  • Mít úctu k lidem a respektovat názory druhých, bez ohledu na rasu, národnost, orientaci a náboženství.
  • Mít úctu k soukromému vlastnictví, které je naprosto nedotknutelné.
  • Nesmíte mít komunistickou, nacistickou nebo jinak extremistickou minulost.
  • Nesmíte být potrestáni za spáchání trestného činu.

Zní to celkem fér. Už více než 20 000 lidí požádalo o registraci k nové zemi. Do konce týdne se počítá s nárůstem na 100 000 lidí. Země má pouze sedm dobrovolníků, kteří žádosti zpracovávají. Přislíbili jen, že se časem ozvou. V brzké době bude uděleno občanství asi jen třem až pěti tisícům občanů. Později se očekává nárůst až na 35 000 občanů. Hlavně neočekávejte zbytečný a složitý tisk národní měny, která by brzy pohřbila celý národ v dluhu. To ne! V této zemi bude totiž fungovat Bitcoin a jiné decentralizované digitální měny.

„Nebyli jsme spokojeni s naší vládou. Bere peníze z kapes lidí a posílá je na podporu bohatých oligarchů prostřednictvím začarovaného systému dotací. Výsledky voleb nelze změnit, protože lidé jsou ovlivňováni médii, a média jsou pod kontrolou oligarchů. Proto jsme se rozhodli, že chceme odejít pryč. Rozhodli jsme se si založit vlastní zemi na území Terra Nulius, což je ‚země nikoho‘.“ vysvětluje prezident Liberlandu, Vít Jedlička.

Pro registraci a více informací navštivte přímo webovou stránku Liberlandu: Liberland.org

 

Zdroj: https://www.cryptocoinsnews.com

Share Button